chytrovna.8u.cz
autor: Pavel Hruška; publikováno: 19.08.2015; link: Windows 10: Díra do soukromí uživatelů? Ve výchozím nastavení určitě!
Není asi pochyb, že minimálně z technického i uživatelského hlediska, je Windows 10 jeden z těch povedenějších operačních systému, které kdy Microsoft vydal. Jak je to ale se soukromím uživatele, nesvezl se Microsoft na trendu velkých hráčů, kteří berou soukromí a uživatelská data jako komoditu, kterou stojí za to dostat k sobě? Bohužel vypadá to tak, že ačkoliv Microsoft poslední dobou naslouchá přáním svých uživatelů operačního systému, tak v této oblasti potichu a potají jde proti nim...
Uvedení Windows 10 na sebe přitáhlo velkou pozornost a v prvních dnech a týdnech se tento operační systém dostal na počítače desítek až stovek milionů počítačů. Úvodní nadšení z povedeného systému, spojujícího to nejlepší z Windows 7 a Windows 8.1, střídá nepříjemný zápach týkající se, jak to říci slušně, velké otevřenosti systému, který si spoustu věcí nenechává pro sebe a posílá spousty dat nejen velkému bratrovi jménem Microsoft. V následujícím seriálu se pokusím sepsat na jedno místo ty nejpalčivější problémy a pokusím se ukázat, jak díru do systému alespoň trošku uzavřít.
Stále jsem v pozici, že každému Windows 10 doporučuji. Dělal jsem to tak vždycky, pouze u Windows Vista jsem se spálil a je to jediná verze Windows, u které mě mrzí, že jsem ji doporučoval (brzy se ukázalo, že ačkoliv byl systém revoluční, nestál za moc).
Přes všechno nadšení z nového systému ale i já poslední dobou pozoruji jednu nepříjemnou vlastnost — Microsoft se svezl na vlně velkého bratra a snaží se získat co nejvíce informací o tom, co se v systému děje. Vyplývá na povrch, že systém ve výchozím nastavení:
Odesílá data o Vaší pozici, jak píšete, obsahu OneDrive, to co hledáte na webu, přístupu k web kameře či mikrofonu, ...
Umožňuje sdílet vaše internetové připojení pro distribuci aktualizací dalším uživatelům.
Umožní skenovat váš počítač a jeho softwarovou výbavu a automaticky odinstalovat nelegální software.
V následujícím seriálu se pokusím dát dohromady ty nejznámější problémy a ukázat cestu k zabezpečení systému tak, aby se zadní vrátka uzavřela co nejvíce. Úplné uzamčení přístupu bude možné pouze asi v případě přechodu do offfline režimu, ale to je v aktuálním světě asi pro většinou uživatelů nereálné.
Snad tedy následující rady tohoto seriálu umožní nastavit přijatelnější zabezpečení soukromí, než s jakým se systém instaluje ve výchozím nastavení.