chytrovna.8u.cz
autor: Pavel Hruška; publikováno: 16.12.2014; link: Bootovací USB: Instalace Windows 10, Windows 8 nebo Windows 7
Pokud často instalujeme operační systémy Windows 7, Windows 8/8.1 či Windows 10 a stále používáme jako instalační médium originální DVD disky, pak je určitě nejvyšší čas přejít na pohodlnější, rychlejší a mnohem praktičtější variantu a vytvořit si bootovací USB disk s instalací Windows. Stačí mít usb flash disk za pár korun, původní instalační DVD a následující jednoduchý návod nám ukáže, jak jednoduše na to.
POZNÁMKA: Tento článek vznikl původně pro Windows 7/8.1, ale postup zde uvedený funguje i pro Windows 10!
Instalace jakéhokoliv systému z USB flash disku namísto z DVD má hned několik výhod, mezi které patří:
K vytvoření bootovacího USB flash disku dle tohoto návodu budeme potřebovat PC s již nainstalovaným a funkčním Windows, instalační DVD disk Windows 7 či Windows 8 (8.1 nebo 8.1 Update 1) a samozřejmě USB flash disk. Doporučuji kapacitu minimálně 8GB.
Jelikož při instalaci systému dochází z instalačního média pouze ke čtení dat, není nutné brát příliš ohled na parametr rychlosti zápisu. Mnohem důležitější je to, jak rychle data dokáže flash disk číst. Pokud bude podporovat USB 3.0, neuděláme chybu. Dnešní flashky podporují čtení až 90 MB/sekundu!
Postup vytvoření disku sestává ze tří kroků
První krok je společný pro všechny operační systémy, další se mírně liší dle operačního systému: ačkoliv postup je stejný, jiná jsou samozřejmě data.
K přípravě bootovacího USB disku využijeme příkazovou řádku a utility DISKPART. DISKPART slouží k práci s oddíly disku a používá se obecně nejen na USB disky.
Upozornění: při práci s utilitou DISKPART dbejte zvýšené opatrnosti, především v prvním kroku při výběru disku, se kterým budeme pracovat. Budeme totiž provádět operace, při kterých dojde ke ztrátě všech dat na disku a bylo by asi velmi nepříjemné, kdyby se nejednalo o právě připojený USB flash disk.
Spustíme si tedy příkazový řádek jako správce a ihned po jeho otevření spustíme utilitu DISKPART.
Tip: můžete si přečíst: Jak spustit příkazový řádek cmd.exe (jako správce)
Prvním kritickým bodem je výběr správného disku. Seznam disků v počítači zobrazíme příkazem:
list disk
Nejjednodušší orientace je pomocí kapacity disku a zároveň můžeme poznat naposledy připojený USB disk tak, že je uveden na posledním místě. Můj 8GB flash disk je tedy evidentně Disk 6. Disk vybereme příkazem:
select disk
Disk X is now the selected disk.
create partition primary
DiskPart succeeded in creating the specified partition.
select partition 1
Partition 1 is now the selected partition.
active
DiskPart marked the current partition as active.
format fs=ntfs quick
100 percent completed
DiskPart successfully formatted the volume.
Tím úloha DISKPART končí, opustíme jej příkazem:
exit
Nacházíme se zpět v příkazovém řádku a nyní budeme potřebovat instalační disk systému, jehož klon si chceme vytvořit. Vložíme tedy instalační DVD disk do mechaniky a zjistíme, jaké písmeno má tato mechanika přiřazeno v systému. V mém případě se jedná o disk s písmenem E:.
Zároveň si poznamenáme písmeno USB flash disku, které bylo automaticky přiděleno po jeho naformátování. V mém případe se jedná o disk M:
Pomocí série příkazů vybereme konkrétní disk a přesuneme se do adresáře boot, ve kterém spustíme utilitu bootsect s patřičnými parametry (z DVD disku E: kopírujeme na USB flash disk M:).
E:
cd boot\
bootsect /nt60 M:
Výstup by měl být následující:
Target volumes will be updated with BOOTMGR compatible bootcode.
M: (?\Volume{7c566034-7b81-11e4-838f-000272cc2cfa})
Successfully updated NTFS filesystem bootcode.
Bootcode was successfully updated on all targeted volumes.
V případě problémů s přístupem můžeme zkusit spustit utilitu bootsect navíc s parametrem /force.
V tuto chvíli máme připraveno vše potřebné pro bootovaní z daného USB disku a zbývá už jen nakopírovat na něj všechny soubory instalačního DVD. To provedeme nejjednodušeji pomocí příkazu xcopy:
xcopy E:\*.* M:\ /E /H /F
Kopírujeme všechny (*.*) soubory z disku E:\ na disk M:\ s těmito parametry:
Proces kopírování může být relativně dlouhý, protože kopírujeme velké množství souborů (tisíce) a i samotný objem dat je cca 4GB, což není málo. Rychlost kopírování je závislá především na použitém USB flash disku.
Po zkopírování dat je USB disk připraven k použití.
Nezapomeňte, že pro použití bootovacího USB disku je nutné na cílovém počítači mít nejen podporu bootovaní přes USB (má drtivá dnešních počítačů), ale také bootovaní z USB povolit (zvolit).
1) Příkazový řádek:
diskpart
2) DISKPART:
list disk
select disk X
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=ntfs quick
exit
3) Dále příkazový řádek (E: zdroj, M: cíl)
E:
cd boot\
bootsect /nt60 M:
xcopy E:\*.* M:\ /E /H /F